وبلاگ

ظروف مناسب برای استفاده در مایکروفر

ظروف مناسب برای استفاده در مایکروفر

ظروف مناسب برای استفاده در مایکروفر

تکنولوژی همیشه باعث راحتی زندگی افراد شده است اما در این میان بهمراه رفاه و آسایش، مضراتی نیز بوجود آورده است . استفاده از مایکروفر نیز علاوه بر اینکه زمان را برای ما ذخیره می کند گاها دارای ضررهایی می باشد که افراد را با چالش هایی روبرو می کند .

یکی از این نگرانی ها و چالش ها استفاده از ظروف ناایمن و نامناسب می باشد که اگر به آن پرداخته نشود می تواند مشکلاتی را برای سلامتی انسان ها ایجاد کند .

استفاده از ظروف چینی در مایکروفر :

استفاده از ظروف چینی در صورتیکه دارای نقوش طلایی و نقره ای نباشد بلامانع است همچنین این ظروف می بایست به قدری نازک نباشد تا در اثر گرما ترک بخورد .

استفاده از تابه در مایکروفر :

تابه ها با توجه به اینکه معمولا دارای لایه ای تفلون می باشند گرما را به خود جذب می کنند که در اینصورت می توانید مقداری روغن کف تابه بریزید تا از حرارت آن بکاهد و نیز غذا سرخ شود .

استفاده از ظروف چوبی در مایکروفر : 

این امکان وجود دارد برای اینکه بتوانیم از ظروف چوبی در گرم کردن غذا استفاده کنیم اما برای مدت کوتاه، به این دلیل که بعد از مدتی استفاده از ظروف چوبی رطوبت موجود در ظرف خشک می شود و باعث ترک خوردن آن می شود .

نکته مهم !!!

اگر می خواهید ظرفی را درون مایکروفر بگذارید حتما به این نکته توجه داشته باشید که آیا این ظرف ایمن و مناسب است ؟ 

برای پاسخ به این سوال می بایست آزمایشی را انجام داد . به این صورت که ظرف مورد نظر را مقداری آب ریخته و به مدت 60 ثانیه با دمای بالا داخل مایکروفر قرار می دهیم . چنانچه آب درون ظرف داغ و خود ظرف دمای پایین تری داشت، این ظرف مناسب مایکروفر می باشد و در غیر اینصورت باید از گذاشتن آن در مایکروفر خودداری کرد . 

ظروف مناسب برای استفاده در مایکروفر2

استفاده از ظروف پیرکس و شیشه ای در مایکروفر :

استفاده از ظروف شیشه ای و پیرکس در مایکروفر نسبت به سایر ظروف ایمن تر و بهتر است این ظروف دمای حاصل از فرآیند گرم شدن غذا در مایکروفر را به خود جذب نمی کنند و همین مسئله باعث شده است تا این ظروف برای استفاده در مایکروفر مناسب تر باشند.

استفاده از ظروف لعابی در مایکروفر : 

از آنجائیکه در تولید ظروف لعابی از سرب استفاده شده است، به کار بردن این ظروف در داخل مایکروفر توصیه نمی گردد چرا که ممکن است سرب به داخل غذا سرایت کند و همین موضوع سلامت شما را به خطر می اندازد.

استفاده از ظروف سفالی و سرامیکی در مایکروفر : 

ظروف سفالی و سرامیکی در بازار معمولا در دو نوع لعابی و بدون لعاب موجود می باشند که مدل های لعابدار آن مناسب جهت استفاده در مایکروفر می باشند اما در نوع بدون لعاب ممکن است این ظروف دچار ترک خوردگی و یا شکستگی شوند .

استفاده از ظروف آرکوپال و آیروپال در مایکروفر : 

ظروف آرکوپال و آیروپال نیز همانند ظروف شیشه ای و پیرکس به دلیل جذب نکردن گرما برای استفاده در مایکروفر مناسب هستند .

ظروف نا مناسب برای استفاده در مایکروفر

خوب تا اینجای مطلب از ظروفی نام بردیم که بکار بردن آن در مایکروفر مانعی نداشت اما به خاطر بسپاریم در این بین ظروفی هم هستند که به دلیل جذب بالای گرما امکان آتش گرفتن غذا در مایکروفر دور از تصور نیست . برای مثال ظروف براق از جنس استیل و همچنین ظروف فلزی مثل انواع قاشق و چنگال می تواند هم به دستگاه مایکروفر آسیب بزند و هم به سلامت افرادی که از مایکروفر استفاده می کنند .

استفاده از ظروف استیل در مایکروفر :

ظروف استیل در مایکروفر با توجه به براق بودن سطح آن پتانسیل بالایی در جذب گرما دارد . لذا توصیه می شود به هیچ عنوان از ظروف استیل در مایکروفر استفاده نشود .  

جمع بندی :

اگر بخواهیم نتیجه گیری کلی از معرفی ظروف مناسب برای استفاده در مایکروفر داشته باشیم از بین تمامی ظروف، ظروف پیرکس و شیشه ای بهترین کارآیی را در بین دیگر ظروف دارند . اما از سایر ظروف مانند ظروف پلاستیکی و چوبی هم می توانیم استفاده کنیم در صورتیکه موارد ایمنی را رعایت کنیم .

همیشه یادمان باشد ترجیحا از ظروف گرد و بیضی مانند در مایکروفر استفاده کنیم این ظروف نه تنها به آسانی حرکت دورانی خود را در درون مایکروفر حفظ می کنند بلکه باعث می شود غذا بصورت یکنواخت گرم شود .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *